Przejdź do treści
33 / 817-92-82

Dom rekolekcyjny Caritas

Diecezji Bielsko-Żywieckiej w Szczyrku


Atrakcje

Beskidzkie ślady Jana Pawła II

Będąc w Szczyrku warto zatoczyć szerszy krąg i wybrać się na wyprawę śladami Jana Pawła II:

 • Czaniec: Parafia św. Bartłomieja. Tutaj urodził się, został ochrzczony w 1788 roku i pochowany  prapradziadek papieża – Bartłomiej oraz  pradziadek – Franciszek, zaś dziadek Maciej urodzony i ochrzczony w Czańcu wywędrował do Lipnika (więcej: www.czaniec.diecezja.bielsko.pl/ (odległość od Szczyrku 32 km)),
 • Bielsko – Biała - Lipnik:  Parafia Narodzenia NMP. Tutaj urodził się i został ochrzczony Karol Wojtyła - Ojciec papieża Jana Pawła II  (więcej: www.parafialipnik.pl) (odległość od Szczyrku około 25 km)
 • Wadowice: miasto i parafia rodzinna Karola Wojtyły – Jana Pawła II (Dom Rodzinny oraz Bazylika Ofiarowania NMP odległość od Szczyrku 57 km),
 • Bielsko Biała - Złote Łany: Parafia św. Józefa. W dniach 29 września do 1 października 1978 - ostatnia wizytacja kanoniczna kard. Karola Wojtyły przed wylotem do Rzymu na konklawe i wyborem na papieża,

 

Ślady pielgrzymki Jana Pawła II na PODBESKIDZIE - 22 maja 1995 roku: 

 • Skoczów – Kaplicówka – dziękczynna Msza Święta za kanonizację św. Jana Sarkandra, spotkanie w kościele ewangelickim,
 • Bielsko - Biała – nawiedził kościół NSPJ oraz spotkał się z mieszkańcami pod Zamkiem Sułkowskich,
 • Żywiec – spotkanie na Rynku z mieszkańcami Żywiecczyzny.

W stronę Żywca i Bielska-Białej

Żywiec i okolice:

Szczyrk, mimo że położony w Beskidzie Śląskim etnograficznie zalicza się do Żywiecczyzny. Niewątpliwie wpływ na to miał fakt, że Szczyrk dawniej był wsią w dobrach łodygowickich, a najbliższym miastem był Żywiec. Ze Szczyrku do Żywca pokonujemy trasę ok. 24 km.

Dlatego to możemy organizować wypady turystyczno – krajoznawcze i w tamte tereny. Proponujemy:

- W Żywcu odwiedzić: www.zywiec.pl 

 • Rynek, ratusz i dzwonnicę,
 • Kontrkatedrę  diecezji - kościół Narodzenia NMP z XV wieku,
 • Kościół św. Krzyża z XVII wieku,
 • Stary zamek  i Pałac Habsburgów otoczony malowniczym parkiem,
 • Jezioro Żywieckie, po którym można popływać kajakiem, łódką, rowerem wodnym i żaglówką.
 • Można również podjechać pod Górę Żar do Międzybrodzia Żywieckiego, wyjechać na szczyt kolejką szynową, aby stanąć nad zbiornikiem Elektrowni szczytowo – pompowej Porąbka – Żar, a nawet zwiedzić elektrownię. 

- W Łodygowicach  wstąpić do:

 • Kościoła pw. św. app. Szymona i Judy Tadeusza z XVII wieku, zbudowanego w konstrukcji zrębowej, z drewna modrzewiowego, krytego  gontem.
 • Przejść Różańcowy Szlak Maryjny z Mesznej do Szczyrku „na Górkę”. Szlak Różańcowy o długości 5km oznakowany drewnianymi kapliczkami biegnie zboczem Magury w masywie Klimczoka, czarnym szlakiem turystycznym na wysokości od 600 – 800 m n.p.m. Szlak wyznaczony jest w granicach Krajobrazowego Parku Beskidu Śląskiego, a bliższe informacje znajdziemy na www.parafia.meszna.eu.

 

Bielsko - Biała i okolice:

Przy okazji pobytu w Szczyrku proponujemy wyprawę do Bielska-Białej - miasta leżącego u stóp Beskidu Śląskiego i Małego, nazywanego stolicą Podbeskidzia lub małym Wiedniem. Trasa ze Szczyrku do Bielska – Białej to około 21 km. W mieście atrakcji jest bez liku, warto je odkryć wirtualnie, (zobaczmy: www.youtube.com/watch?v=A2Le_-aqh3A) a później powędrować osobiście.

Oto niektóre:  Zamek Książąt Sułkowskich z XIII wieku, Bielska Starówka, Katedra Św. Mikołaja z XV wieku,  Grodzisko Stare Bielsko z XI wieku, gotycki Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku z ok. 1380 roku, drewniany Kościół św. Barbary w Mikuszowicach z XVII wieku, Teatr Polski, Teatr Lalek „Banialuka”, Lotnisko Aleksandrowice, Kolej linową na Szyndzielnię, Pływalnia Aqua.

Poszukując atrakcji możemy również odwiedzić www.it.bielsko.pl , www.bielsko.biala.pl


Szczyrk i okolice

Co warto odwiedzić?

 

4 kwietnia 1994 roku, w setną rocznicę udokumentowanych objawień Matki Najświętszej dwunastoletniej dziewczynce, Julianie Pezda, ks. bp Tadeusz Rakoczy poświęcił i konsekrował ołtarz i kościół „na Górce”, a 3 maja osobnym dekretem ogłosił kościół lokalnym sanktuarium pod wezwaniem Królowej Polski. 21 września 2008 roku ukoronowano cudowny obraz Matki Bożej Królowej Beskidów koronami poświęconymi przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

Od ponad 60 lat posługę w tym miejscu sprawują księża Salezjanie podejmując różne inicjatywy duszpasterskie ubogacające życie religijne regionu. www.szczyrk.sdb.org.pl

 

Mający przeszło 200 lat drewniany kościół w całości pokryty gontem, jako perełka architektoniczna zaprasza do swego wnętrza urządzonego w stylu późnobarokowym. W większości znajdujące się tutaj zabytki pochodzą z nowosądeckiego klasztoru norbertanów. Na uwagę zasługuje szczególnie ołtarz główny, gdzie nad tabernakulum umieszczono figurę patrona parafii św. Jakub Apostoła w towarzystwie św. Piotra i św. Stanisława Kostki. Od roku Jakubowego - 2011 kościół został podniesiony do rangi lokalnego Sanktuarium św. Jakuba. www.szczyrk.wiara.org.pl

 

 • Jaskinie:

Lodowa - położona na południowo - wschodnim stoku Hyrcy wzięła swoją nazwę od nacieków lodowych pokrywających ściany i podłoże właściwie przez cały rok, łatwa do zwiedzania,

Salmopolska - położona jest pod Przełęczą Salmopolską od strony Wisły. Tworzą ją sale poprzedzielane wąskimi szczelinami, co znacznie utrudnia jej zwiedzanie,

Malinowska - leży na południowo - wschodnim stoku Malinowej. Wejście do jaskini stanowi 10 metrowa, pionowa szczelina, do której (na potrzeby turystów) przytwierdzona jest drabinka,

Grotę Klimczoka - rozciąga się na południowych stokach Trzech Kopców i jest najdłuższą z dostępnych w okolicach Szczyrku jaskiń. Położona jest przy żółtym szlaku, który prowadzi ze szczytu Klimczoka na Błatnią. 

 

Gdzie warto zawędrować  szlakami górskimi i rowerowymi?

 

Okolice Szczyrku często nazywane są sercem Beskidów, gdzie szum świerkowych i bukowych lasów, bystre górskie strumyki z Żylicą na czele zachęcają do zatrzymania się w biegu współczesnego świata. Udając się w góry i podziwiając piękną panoramę okolicy zobaczymy morza zieleni wiosną i latem, jesienią przepiękne barwy, jak na palecie malarza, zaś zimą wszystko przykryte zostaje „białą kołdrą” śniegu.

To tu, wędrując górskimi szlakami lub ścieżkami spacerowymi, albo kręcąc na dwóch kółkach po wytyczonych szlakach rowerowych można nauczyć się „czytać” z otwartej księgi przyrody i podziwiać jej skarby, a idąc głębiej  zachwycać się mądrością Boga. Jakże nie przytoczyć tu słów Księgi Mądrości: „Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy”. (Mdr 13,1)

Propozycje szlaków znajdziemy na: www.szczyrk.pl (zakładka proponowane wycieczki i mapy szlaków), www.szczyrk.info.pl (zakładka turystyka), www.przewodnikbeskidy.pl.

 

Gdzie zaprowadzą nas „Beskidzkie Drogi św. Jakuba”?

 

Święty Jakub – patron pielgrzymowania i we współczesnej Europie gromadzi na swych szlakach wielu pielgrzymów. W Szczyrku, przy tutejszej parafii działa Bractwo Św. Jakuba, które uczestniczy w wytyczaniu, oznakowaniu i propagowaniu  „polskich  jakubowych dróg”, a szczególnie Beskidzkiej Drogi św. Jakuba. (Zwłaszcza odcinka III i IV). Bliższe informacje na temat Bractwa, jego działalności i Jakubowej Drogi znajdziemy na www.bractwojakuboweszczyrk.pl.

 

A co z propozycją dla pasjonatów zimowych sportów w każdym wieku?

 

Szusowaniu narciarzy i snowboardzistów po pięknej okolicy Szczyrku sprzyja bogata oferta wyciągów narciarskich i wytyczonych tras zjazdowych. Można tutaj także założyć narty biegowe i udać się na białe trasy, albo poskakać na skoczni Skalite. Białe szaleństwo wspierają szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu i serwisy narciarskie.  Informacje o możliwościach uprawiania sportów narciarskich znajdziemy na www.szczyrkowski.pl, www.szczyrk.cos.pl.

 

A co zrobić, jeśli nogi nie chcą nas nieść w góry - zarówno latem, jak i zimą?

 

Trzeba skorzystać z kolejki linowej na Skrzyczne. Jedyna w Szczyrku kolejka krzesełkowa to wielka atrakcja turystyczna o każdej porze roku. Z dwuosobowych krzesełek podczas dwuodcinkowego wjazdu rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidów, a ze szczytu przy dobrej pogodzie można podziwiać Tatry. www.szczyrk.cos.pl.

Atrakcje turystyczne i propozycje spędzania wolnego czasu w ciągu całego roku kalendarzowego z szeregiem imprez organizowanych na estradzie Skalite (między innymi na przełomie lipca i sierpnia możemy uczestniczyć w TYGODNIU  KULTURY  BESKIDZKIEJ) znajdziemy na www.szczyrk.pl.


CHMURA TAGÓW

Dom rekolekcyjny,

Dom rekolekcyjny Szczyrk,

Rekolekcje,

Szczyrk,

Rekolekcje Szczyrk,

Ośrodek rekolekcyjny,

Caritas,

Ośrodek rekolekcyjny Szczyrk

Caritas Szczyrk,

Spotkania rekolekcyjne,

Wyjazdy rekolekcyjne,

Spotkania modlitewne.

SZYBKI KONTAKT

Caritas Szczyrk
strony internetowe katowice
Copyright © 2016 | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności | Mapa strony
Jesteś naszym 41752 gościem.